Statele Unite: supremația energetică drept instrument al hegemoniei
În ultimii cincisprezece ani, Statele Unite au răsturnat o dinamică istorică care, timp de decenii, le-a făcut dependente de importurile energetice și, începând din 2020, s-au afirmat definitiv ca exportator net de țiței, gaze și produse petroliere rafinate. Nu a fost vorba doar despre reducerea dependenței externe, ci despre cucerirea unei pârghii economice și geopolitice mult mai ...
